• HISTORIA PRZEDSZKOLA

• Początki przedszkola.
              Rok szkolny 1973/74 zapoczątkował istnienie pzredszkola w Kotulinie. Na ten cel przeznaczono budynek po byłym Prezydium Gromadzkim mieszczącym się przy ul. Świbskiej 5. Do tego czasu dzieci uczęszczały do ogniska przedszkolnego mieszczącego się w Szkole Podstawowej w Kotulinie. Zajęcia odbywały się 3 razy w tygodniu w godzinnach popołudniowych.
              Powiatowy  Inspektorat Oświaty w Gliwicach zatrudnił dyrektora przedszkola panią Janinę Ogińską, która organizowała początki działalności placówki od 5 pażdziernika 1973r. Dzieci przebywały w przedszkolu od 8.00 - 13.00, każdego dnia, włącznie z sobotą. Oprócz zabaw i zajęć w przeszkolu dzieci spożywały przynoszone przez siebie śniadania a w  południe zjadały obiad, który przygotowywała pani Kucharka Anna Mikosz, a pomagała jej wożna oddziałowa pani Maria Niedziela.
             Od 1 marca 1974 roku funkcje dyrektora obieła pani Teresa Kansy. Od 1980 roku dzieci zaczęły uczęszczać na religię do kościoła, a prowadziła ją katechetka pani Bernadeta Witoń,a pożniej Zientek. W następnych latach szkolnych do przedszkola uczęszczało średnio 30 - 32 dzieci. Warunki lokalowe były coraz trudniejsze, toalety znajdowały sie na podwórku, umywalki w sieni. Władze gminne postanowiły   sprostać tym niedogodnościom i postanowiły przenieść lokal do budynku agronomówki. Otwarcie nowego obiektu nastąpiło 10 grudnia 1992r. Tutaj dzieci miały już ubikacje wraz z łażienką w pomieszczeniu zamkniętym, ale metraż sali zajęć i zabaw był i jest jeszcze mniejszy.
            Pani Teresa Kansy, po 29 latach zaangażowania w pracę przedszkola, we wsześniu 2002r. przeszła na emeryturę. Obowiązki  dyrektora i nauczyciela przejeła pani Edyta Prause. Koniec grudnia 2002r był okresem zmian reorganizacyjnych. Zlikwidowano Przedszkole w Kotulinie a powstał Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Kotuline. Zajęcia nadal odbywają się w dotychczasowym lokum przy ulicy Świbskiej 5a. Dyrektorem został dyrektor szkoły pani Albert Osmanda. We wrześniu 2003r przeszedł na emeryturę i  dyrektorką przedszkola zostałą pani Anna Pawłowska.
            W 2005r nowe przedszkolaki powitały nową panią Anetę Łucja.Od 2012r kontynuję pracę dydaktyczno – wychowawczą w grupie dzieci trzyletnich i czteroletnich. Wprowadzam je w świat przedszkolnej przygody i fantazji oraz zabawy i nauki. Staram się wspólnie z nimi przeżywać radość i satysfakcję w podejmowaniu działań, oraz pomagać dzieciom uporać się ze smutkiem, jakie niesie ze sobą rozczarowanie, gdy coś się nie powiedzie.

.