• Szkoła Podstawowa w Kotulinie

Początki budynku szkoły sięgają XIX wieku. Pałac powstał w 1873 r., jako hrabiowska siedziba.

Początkowo szkoła znajdowała się przy ul. Skalnej, jednak po przejściu wojsk radzieckich, z rozkazem „Na Berlin”, szkoła została spalona. Pałac również doznał zniszczeń, po uprzednim ograbieniu go przez wojska Stalina. Postanowiono więc przenieść szkołę do pałacu. Najpierw jednak trzeba go było wyremontować.

Obecny budynek szkoły nie odbiega bardzo od wyglądu oryginału sprzed wojny, lecz trochę go zmieniono. Przede wszystkim: zamurowano okna w ścianach północnej i południowej, zlikwidowano półbasztowe wejścia w ścianie północnej, uproszczono nieco gzymsy i łuki portalowe nad oknami, oraz zlikwidowano międzyokienne kolumienki.  Zachowano za to przepiękny taras od strony zachodniej. Zachowano również park przy pałacu.

W końcu, 1 września 1948 r. rozpoczął się nowy rok szkolny 1948/49 , w nowej szkole. Do użytku przeznaczono 7 sal lekcyjnych, w piwnicach znajdowało się służbowe mieszkanie dla dozorcy-woźnego oraz duża kuchnia zamkowa. 12 listopada 1948 r. odbyła się pierwsza wizytacja szkoły przez podinspektora szkolnego. W sprawozdaniu stwierdza się, że budynek jest dobrze utrzymany, szkoła posiada ogrodzone podwórze, występują braki w sprzęcie szkolnym i pomocach naukowych.

W 2008 r. Szkoła Podstawowa w Kotulinie obchodziła 60-lecie istnienia. Jednak uroczystość nie obeszła się bez problemów. Jubileusz miał się odbyć 23-24 sierpnia 2008r., jednak z powodu trąby powietrznej, która przeszła nad Kotulinem 15 sierpnia, uroczystość skróciła się o dzień tak, że trwała tylko jeden dzień - 23 sierpnia i była obchodzona bardzo skromnie w murach szkolnych.

Mimo, że nasza szkoła jest zabytkiem, jest bardzo nowoczesna i dużo się w niej dzieje. Zdobywamy wiele przeróżnych medali i pucharów, głównie sportowych - z biegów i siatkówki, ale również w konkursach śpiewaczych, w szczególności z języka niemieckiego. Te wszystkie dyplomy, medale i puchary są przede wszystkim dzięki uczniom, którzy się starają, ale również dzięki naszym nauczycielom, którzy poświęcają swój czas i nerwy.

Dowodem na to, że szkoła w Kotulinie jest nowoczesna, jest to, że od 2010 roku szkoła uczestniczy w projekcie „Dobry start, dobra przyszłość-wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży gminy Toszek”, finansowanym ze środków Unii Europejskiej. Z projektu dostaliśmy nowe bramki i inny sprzęt sportowy, ale nie tylko. Otrzymaliśmy też nowoczesną tablicę interaktywną, kamerę i aparat cyfrowy oraz wiele więcej.

Opracował: Adam Wrazidło

a.d. II 2012