• Turniej tenisa stołowego

          • 19 października w Pniowie odbył się gminny turniej w tenisie stołowym. Uczniowie szkół z SP 1 Toszek, SP 2 Toszek, Pniowa i Kotulina rywalizowali o tytuł najlepszej drużyny w gminie w kategorii dziewcząt i chłopców do klas VI. Zawodniczki z Kotulina zajęły I miejsce wygrywając wszystkie mecze. Chłopcy uklasyfikowali się na IV miejscu. Uczniowie naszej szkoły dzięki uczestniczeniu w zawodach mogli podjąć rywalizację z rówieśnikami, nabrać doświadczenia przez rozegranie wielu spotkań. Z pewnością będą mile wspominać chwile spędzone na sali w Pniowie.

          • 14 października, wpisujemy do dziennika …

          • Tego dnia Samorząd Uczniowski wraz ze swoim opiekunem i Radą Rodziców, zaprosił wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły na uroczysty apel z okazji Święta Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się polonezem w wykonaniu uczniów klasy 1 i 8. Następnie cała społeczność uczniowska zaśpiewała i zagrała na instrumentach piosenki dla zaproszonych gości, a było ich sporo. Oprócz nauczycieli i pracowników szkoły na widowni zasiedli również rodzice pierwszoklasistów. Powód był oczywisty - tego dnia odbyło się pasowanie. Uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne i ujęli wszystkich swoimi zdolnościami. Następnie z uśmiechem na twarzy zjedli kawałek cytryny i udowodnili, że zasługują być uczniami naszej szkoły. Bardzo cieszymy się z faktu, że nasze grono uczniowskie zasiliło 19 nowych uczniów.  

            BW

          • Jesienna piłka nożna

          • Gminne mistrzostwa w piłce nożnej dziewcząt i chłopców odbyły się 11 i 12 października na Orliku w Toszku.

            We wtorek o tytuł najlepszej szkolnej drużyny w gminie rywalizowali uczniowie do klasy VI.

            Dziewczyny z Kotulina okazały się najlepsze w tej kategorii, chłopcy po przegranych rzutach karnych zajęli II miejsce.

            Drugiego dnia swoje rozgrywki podejmowała młodzież, uczniowie klas VII i VIII. Chłopcy po bardzo emocjonujących pojedynkach zajęli I miejsce, dziewczyny miejsce II.  Mecze były bardzo wyrównane, rozgrywki odbyły się w miłe atmosferze. Uczestnikom towarzyszył kulturalny doping, kibice i zawodnicy  przestrzeganie zasad ,,fair play’’.

          • Październikowych wycieczek ciąg dalszy

          • W dniu 12.10.2022 klasy 4, 5, 6 i 7 wybrały się na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Rynku. Wraz z przewodnikiem spacerowaliśmy Szlakiem Wrocławskich Krasnali. Na Rynku spotkaliśmy m.in. krasnala Halabardnika, Obieżysmaka, Bibliofila czy Więziennika i poznaliśmy historie związane z tymi stworzeniami. Podczas wędrówki podziwialiśmy również zabytki Wrocławia m.in. Ratusz, Bazylikę Św. Elżbiety, Zabytkowe Kamieniczki, Stare Jatki Miejskie czy dawne Więzienie Miejskie. Kolejnym etapem wycieczki był wjazd na najwyższy punkt widokowy w Polsce – Sky Tower. Z tarasu widokowego znajdującego się na 49 piętrze zachwycaliśmy się panoramą miasta. Wjazd na wieżowiec oraz napotkane widoki przysporzyły uczniom wiele pozytywnych emocji. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie centrum edukacji ekologicznej „Hydropolis”. Na początku wysłuchaliśmy prelekcji filmu o powstawaniu wody, po czym zwiedziliśmy wystawę, która była całkowicie poświęcona wodzie. Mogliśmy podziwiać repliki i modele, których zadaniem było ukazanie wody z różnych perspektyw, korzystać z technologii multimedialnych, wielu interaktywnych instalacji oraz innych atrakcji obiektu. Uczniowie wrócili z wycieczki pozytywnie zmęczeni i bardzo zadowoleni. Poniżej zamieszczamy fotorelacje z wyjazdu wykonaną przy pomocy sprzętu zakupionego z projektu.

            PR

          • Wycieczka klas 7 i 8

          • Październik przyniósł piękną pogodę i pozwolił klasom 7 i 8 na zrealizowanie dwudniowej wycieczki w dniach 6-7 października br. Pierwszego dnia uczniowie w zadumie zwiedzili Muzeum Historii Auschwitz-Birkenau. Wizyta ta była dopełnieniem szkolnych lekcji historii. Z Oświęcimia droga prowadziła do zabytkowej Kopalni Soli w Bochni. Tam zwiedzanie zostało połączone z noclegiem w Komorze Ważyn. Noc minęła bardzo szybko i wszyscy z utęsknieniem wyjeżdżali na powierzchnię by zobaczyć słońce. Tak rozpoczął się drugi dzień wycieczki. Kolejnym celem były Wadowice i wizyta w Muzeum Dom Rodzinny Papieża Jana Pawła II. Po zwiedzeniu bardzo nowoczesnego muzeum, nasze kroki skierowaliśmy w stronę bazyliki. Nie zabrakło też czasu na zjedzenie sławnej „kremówki papieskiej”.
            W słodkiej atmosferze, pełni wrażeń wróciliśmy do Kotulina.

            Fotorelacja wykonana przy pomocy sprzętu zakupionego z projektu Laboratoria Przyszłości.

            BW

          • Noc Bibliotek 2022

          • „To się musi powieść” było hasłem przewodnim 8. ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, w której po przerwie spowodowanej pandemią znowu jako szkoła mogliśmy uczestniczyć. Tym razem w wydarzeniu wzięli udział uczniowie czwartej i piątej klasy oraz goście z Ukrainy. To dzięki nim dzieci usłyszały „Baśń o dwunastu miesiącach” w dwóch językach. Maria Petrakovska poprowadziła warsztaty plastyczne dla chłopców i zaproponowała zabawy, które wszystkim dostarczyły dużo radości. Dziewczynki w tym czasie, pod opieką wychowawczyń, szykowały niespodziankę, wszak 30 września świętujemy „Dzień Chłopaka”. Dzięki sprzętom zakupionym w ramach projektu „Laboratorium Przyszłości” upiekły smakowite gofry. Dziewczynki, jak na prawdziwe kuchareczki przystało, postarały się o różne, pyszne dodatki, które były tą przysłowiową kropką nad „i”. Po wyśmienitym poczęstunku wyruszyliśmy na spacer z latarkami po naszej wsi. Mieliśmy dużo szczęścia, gdyż noc była ciepła i spokojna. Odprowadziliśmy naszych gości do caritasu. Ostatnim punktem programu było oglądanie filmu „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica” udostępnionego nam specjalnie na to wydarzenie. Rano obudziliśmy się wcześnie, nieco niewyspani, ale za to bardzo zadowoleni.

                                                                                                     Beata Grochla

          • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW – interaktywnie i po angielsku ;-)

          • W dniu 30 września podczas lekcji języka angielskiego Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kotulinie obchodzili Europejski Dzień Języków.

            To międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

            Podczas dzisiejszych zajęć języka angielskiego Uczniowie klas 2 oraz 4 – 8 celebrowali to święto. Zostali zaproszeni do interaktywnej podróży po Europie, podczas której usłyszeli języki europejskie

            oraz poznali podobieństwa wśród tych języków a także doświadczyli różnorodności kultur i tradycji, które istnieją obok siebie na naszym kontynencie.

            Uczniowie klas starszych zostali podzieleni na grupy, otrzymali tablety szkolne oraz zadanie… i udali się na podróż po Europie.

            Celem podróży było poznanie wyrażeń „Jak się masz?”, „Cześć”, „Dziękuję”, „Tak”, „Nie” oraz liczby 1 – 10 w 48 europejskich językach. Poniżej fotorelacja, którą poczyniono za pomocą aparatu fotograficznego pozyskanego w ramach udziału w ministerialnym projekcie „Laboratoria przyszłości”.

          • WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE Finał 29. Akcji Sprzątanie świata - Polska 2022

          • Miło nam poinformować, iż Szkoła Podstawowa w Kotulinie wzięła udział w 29. Akcji Sprzątania świata – Polska 2022, która odbyła się w dniach od 16.09.2022 r do 18.09.2022 r.

                        Zadaniem uczniów nie było jedynie zbieranie śmieci. Akcję rozpoczęli uczniowie klasy VI i VII poprzez przygotowanie gazetki szkolnej, która zawisła na korytarzu. Gazetka zawiera informacje o akcji sprzątania świata oraz przedstawia cele jakie, w ramach niniejszego projektu, wyznaczyli sobie uczniowie, a są to: lekcje wychowawcze poświęcone informowaniu uczniów szkoły o możliwych do podjęcia przez nich działań proekologicznych, indywidualne przygotowanie krzyżówek o tematyce ekologicznej, posprzątanie swojego pokoju czy sali lekcyjnej oraz posprzątanie parku w Kotulinie.

            Ustaliwszy plan działań już w pierwszym dniu przedsięwzięcia Uczniowie klasy VI i VII pod opieką pani Patrycji Rzeźniczek i pana Mateusza Szłapy, w ramach lekcji wychowawczych, na ósmej godzinie lekcyjnej udali się do przyszkolnego parku by pozbierać śmieci. Uczniowie zostali wyposażeni w rękawiczki jednorazowe oraz worki na śmieci, następnie podzieleni na grupy wraz z wychowawcami udali się do parku.

                        Zbieraniu śmieci towarzyszyła piękna jesienna aura. Wykonując ruch fizyczny, uczniowie koleżeńsko współpracowali ze sobą by, jak najlepiej to możliwe w wydzielonym odcinku czasu, wysprzątać kotuliński park. Sprzątaniu parku towarzyszyła również atmosfera zdrowej rywalizacji, gdyż, grupa, która uzbierała najwięcej śmieci, została wynagrodzona.

                        Do utworzenia materiałów wizualnych z przeprowadzonej akcji użyto aparatu fotograficznego i kamery, które Szkoła Podstawowa w Kotulinie pozyskała w dzięki udziałowi w projekcie ministerialnym „Laboratoria Przyszłości”

            #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

            Autorzy: Patrycja Rzeźniczek, Mateusz Szłapa

          • Pożegnanie klasy ósmej

          • W czwartek, tuż przez zakończeniem roku szkolnego, młodsi koledzy i koleżanki pożegnali ósmoklasistów na apelu zorganizowanym przez klasę 7. Na wesoło i z humorem nasi absolwenci zostali uhonorowani tytułami, nagrodami i odznaczeniami za zasługi, zarówno te znane szerszej publiczności jak i te, na które nikt do tego dnia nie zwrócił większej uwagi. A oto jakie nagrody przyznano na Gali Ósmoklasistów:

            ZŁOTY ROWER dla najwytrwalszego szkolnego rowerzysty, który każdego dnia, bez względu na pogodę siadał na swój rower i mknął przed siebie - …. niekoniecznie do szkoły…..

            BURSZTYNOWY GRZEBIEŃ za najładniejszą lwią grzywę w szkole. Owa grzywka hodowana była od klasy pierwszej, ale dopiero w klasie ósmej osiągnęła swój świetny kształt.

             „Kucharz musi zrobić małe przedstawienie, aktorami są składniki, a sceną staje się talerz”. Nagrodę SZKOLNEGO MASTERCHEFA – ZŁOTĄ BABECZKĘ otrzymuje – …, która swoim marchewkowym ciastem zrobiła furorę i wiemy, że jest w stanie zdobyć nim serce każdego „Ciacha” – w końcu przez żołądek do serca ….

            Statuetka ZŁOTEJ TRĄBKI dla największej trąby w szkole, który gra na największej trąbie, czyli puzonie i jest najwyższym puzonistą w naszej szkole! Warto wspomnieć, że nasz kolega zaczął grać na puzonie już jako czterolatek.

            „Piłka jest okrągła, a bramki są dwie”. Nagrodę ZŁOTĄ PIŁKĘ za strzelanie goli „nie do obrony” …! Zawsze z pełnym zaangażowaniem pędził z piłką w stronę bramki. Czy zawsze była to właściwa bramka? To pytanie pozostawiamy bez odpowiedzi.

            Kolejna nagroda ZŁOTA MRÓWKA Z, za „nieustanną pracę w tym szkolnym mrowisku” ….. Codzienna mrówcza praca i chodzenie do szkoły sprawiły znaczny przyrost wiedzy i …. tężyzny fizycznej.

            ZŁOTY ZESTAW POMIAROWY za rozszerzenie swoich horyzontów umysłowych poprzez windowanie swoich szarych komórek na wysokość ponad 180 cm od podłogi …. PROWADZĄCY II - Samuel

            Kolejne wyróżnienie to ZŁOTA PLANETA, która trafia na ręce koleżanki, dla której „mowa jest srebrem, a milczenie złotem”. Dzięki tej zasadzie w nocnej ciszy obserwuje ona niebo i przeróżne gwiazdy. Zajęta nocnym obserwowaniem ciał niebieskich - milczy, by nie pobudzić swoich domowników.

            W obecnych czasach nie tylko „kobieta zmienną jest”. Czasem nasi panowie zawstydzają nas doborem strojów, kolorów czy najmodniejszą fryzurą, przyciągając tym spojrzenia płci przeciwnej. W kategorii ŁAMACZA SERC wyróżniliśmy naszego kolegę ….. To on otrzymuje od nas ZŁOTE ZŁAMANE SERCE.

            Czasem bywa wręcz odwrotnie – wygląd schodzi na dalszy plan, a podejście do życia jest bardzo dobrze skalkulowane i wyliczone. Wyróżnienie ZŁOTY KALKULATOR dla najbardziej kalkulującego ucznia w szkole. Życzymy, aby jego kalkulacje zawsze przynosiły pożądany skutek!

            Jeszcze raz życzymy Wam, Ósmoklasiści, prostych dróg, jasnych drogowskazów, życzliwości ludzkiej, wiernych i oddanych przyjaciół. Do zobaczenia!

            BW

          • Wycieczka rowerowa klasy 7

          • Korzystając z pięknej pogody, 15 czerwca br., klasa 7 wraz ze swoją wychowawczynią wybrali się na wycieczkę rowerową na Zamek w Toszku. Tam zwiedzili ekspozycję w baszcie „Tropem rycerza Mikołaja z Ciochowic”. Nie wszyscy mieli świadomość, że w Ciochowicach była osada rycerska i z tym większym zainteresowaniem zwiedzali wystawę. Po krótkiej przerwie, klasa 7 ruszyła w kierunku Ligoty Toszeckiej – koledzy tam mieszkający oprowadzili nas po wiosce, a następnie podjechaliśmy do naszego kolegi Dawida na grilla. U Państwa Miozga zostaliśmy przyjęci iście po królewsku – grill ze wszystkimi dodatkami smakował wyśmienicie. Oprócz tego każdy mógł wypocząć tak jak lubi – w słońcu lub w cieniu, siedząc lub leżąc albo aktywnie grając w piłkę czy też w badmintona. Bardzo dziękujemy za tak serdeczne przyjęcie Dawidowi i jego rodzicom.

            BW

          • Informacja o zakończeniu roku szkolnego 2021/2022

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla wszystkich uczniów naszej szkoły będzie miało miejsce w piątek 24 czerwca 2022 roku. Rozpocznie się mszą św. w kościele parafialnym o godz. 8.30, a następnie kontynuowane będzie na sali gimnastycznej w obecności nauczycieli i zaproszonych rodziców.
            Uczniom zostaną wręczone świadectwa z wyróżnieniem, nagrody za wyniki w nauce, a dla najlepszych stypendia.

          • Wycieczka do Biskupina, Gniezna i Poznania w ramach przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”

          • W dniach 09.06.2022 r. – 10.06.2022 r. uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowe w Kotulinie wzięli udział w wycieczce do Biskupina,  Gniezna i Poznania w ramach przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”. Dzięki udziałowi w przedsięwzięciu, Szkoła pozyskała dofinansowanie do wycieczki w wysokości 10 000 zł co obniżyło koszt wycieczki o 200 zł dla każdego ucznia.

            W dniu 09.06.2022 r. w godzinach wczesno porannych (bo o 5:00) wycieczkowicze przybyli na miejsce zbiórki, gdzie została sprawdzona obecność a następnie uczniowie zajęli miejsca w autokarze.

            Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Rezerwacie Przyrody - Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.

            W trakcie tej wizyty uczniowie przypomnieli sobie wiedzę o początkach Państwa Polskiego. Była to wspaniała lekcja historii w rzeczywistości tamtych czasów Najpierw cofnęliśmy się w czasie o 9 000 lat do epoki kamienia, później przenieśliśmy się do epoki brązu aż, w końcu, dotarliśmy do epoki żelaza.

            Następnie udaliśmy się do Gniezna – pierwszej stolicy Polski, gdzie zwiedziliśmy Katedrę Gnieźnieńską, również stanowiącą podwaliny Polski oraz początki chrześcijaństwa w Polsce. Zostaliśmy oprowadzeni po Katedrze przez panią przewodnik, która opowiedziała nam najważniejsze fakty z historii Katedry. Później przeszliśmy pod Drzwi Gnieźnieńskie – tu także pani przewodnik przedstawiła  historię Drzwi oraz zaprezentowała życiorys św. Wojciecha, który w formie obrazkowej stanowi ornamentację Drzwi Gnieźnieńskich.

            Po zwiedzeniu Katedry Gnieźnieńskiej i Drzwi Gnieźnieńskich udaliśmy się  do miejsca noclegu również w Biskupinie. Tam zostaliśmy zakwaterowani, po czym udaliśmy się do restauracji na obiadokolację by zregenerować siły po intensywnym dniu zwiedzania.

            Następnego dnia, po śniadaniu, pojechaliśmy do Poznania – miejsca 4 atrakcji. 

            Pierwszą z nich było Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – poznaliśmy jego ponad 100letnią historię przypatrując się wyeksponowanej dokumentacji oraz innym eksponatom.

            Kolejnym celem wizyty w Poznaniu było zwiedzenie Ogrodu Botanicznego, gdzie podziwialiśmy piękno przyrody. Udaliśmy się na spacer po Ogrodzie, któremu towarzyszyła relaksująca atmosfera.

            Trzecią atrakcją było Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu. W Muzeum tym zostaliśmy oprowadzeni przez panią przewodnik, która przybliżyła nam historię pięknych rzeźb sakralnych niesamowicie cieszących nasze oczy kunsztem wykonania.

            Będąc w Poznaniu, nie omieszkaliśmy zwiedzić poznańskiego rynku by zachwycić oczy wspaniałą architekturą tego miejsca. Pani pilot przypomniała nam historię powstania Poznania i legendę Koziołków Poznańskich.

            Tym akcentem zakończyliśmy naszą dwudniową wyprawę i udaliśmy się w podróż powrotną do domu.

                                            Autor: Mateusz Szłapa

          • „My favourite word” - I miejsce w konkursie językowo-plastycznym

          • Miło nam poinformować, że uczeń kl. 3: Alan Powrósło został laureatem konkursu językowo-plastycznego „My favourite word”.

            Celem konkursu było zrealizowanie wybranego słowa w języku angielskim w formie lapbooka (teczki tematycznej). Oprócz ulubionego słowa Alana „hamster” z lapbooka Alana można poznać wiele faktów nt. chomików!

          • „Silesia Incognita” w Tychach

          • Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze SP nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach zorganizowały szóstą edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje polegają na przygotowaniu prezentacji poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Natomiast podczas finału ocenie podlega wiedza autorów i autorek 30 najwyżej ocenionych prezentacji. Uczennice kl. VII, Karolina Walczak i Julia Szewczyk, swoją prezentacją poświęconą naszej wsi uplasowały się na 5. Miejscu. Finał konkursu odbędzie się 4 czerwca 2022 roku w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach – Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim w Tychach. Dziewczynom życzymy powodzenia.

          • XVIII Powiatowy Konkurs Recytatorski Spotkania Zamkowe w Toszku

          • W Konkursie Recytatorskim na szczeblu gminnym w Toszku,  SP w Kotulinie reprezentowali uczniowie: Lena Zwior i Antonina Powrósło z kl. V oraz Edyta Krupa i Patryk Zawisza z kl. IV. Do etapu powiatowego przeszły uczennice z kl. V. Lenka Zwior zajęła III miejsce. Jej oraz pozostałym uczestnikom gratulujemy występu.

          • Międzynarodowy sukces!

          • Z przyjemnością informujemy, że już po raz kolejny, praca konkursowa grupy naszych uczniów znalazła się w gronie LAUREATÓW konkursu międzynarodowego „Begegnung mit Osteuropa - Spotkanie z Europą Wschodnią” i tym samym zdobyła tytuł ZWYCIĘZCY.  Konkurs ten jest organizowany przez Ministerstwo Edukacji i Kultury kraju związkowego Nordrhein – Wesfallen (Niemcy).

            Motto tegorocznego konkursu brzmiało: „Spürbar Europa! Zauważalna Europa!". Spośród wielu propozycji projektów, wybraliśmy projekt w kategorii: „Musikwerkstatt - Warsztat Muzyczny" w podkategorii „Musik und Maschinen! Muzyka i maszyny!”.

            W projekcie udział wzięły dwie uczennice z klasy 7: Julia Szewczyk i Karolina Walczak. Zadaniem konkursowym dziewczyn było wyszukanie informacji o pisarzu E.T.A Hoffmann’ie i przedstawieniu jego życiorysu w formie leporello – książki w formie harmoniki. Oprócz tego należało wysłuchać arii Olimpii z opery „Opowieści Hoffmanna” Jacquesa Offenbacha i zapoznać się z występem mechanicznej lalki. Kolejnym krokiem było wyszukanie odpowiedniej muzyki obecnych czasów i stworzenie do tej muzyki nowoczesnej choreografii dla mechanicznej lalki. Wybór trafił na „Laleczkę z saskiej porcelany”, do której to dziewczyny przygotowały choreografię, odpowiednie stroje, nagrały, wysłały i … wygrały.

            Opiekę nad projektem objęły panie: Barbara Walczak i Małgorzata Powrósło.

            Bardzo cieszymy się z tego sukcesu i zdobycia tytułu ZWYCIĘZCY!

          • Archipelag Skarbów

          • W dniach 28-29.04.2022 roku był realizowany w naszej szkole program profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów’. Dzięki szerokiemu zakresowi interesujących treści program stanowi cenną i skuteczną pomoc w przeciwdziałaniu zachowaniom problemowym i ryzykownym młodzieży. 

            Dnia 28.04.2022 roku w spotkaniu informacyjnym  wzięli udział rodzice uczniów klas 7 i 8 wraz z wychowawcami. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z celami, założeniami  i przebiegiem programu oraz wybranymi wynikami badań, które wyraźnie pokazują chroniącą rolę rodziców i innych pozytywnych dorosłych w życiu ich dzieci.

            W trakcie każdej części programu prowadzone były ćwiczenia aktywizujące, podczas których uczestnicy otrzymywali od realizatorów nagrody w podziękowaniu za zaangażowanie (kubki, opaski na rękę, koszulki z logo programu). Treści programu ilustrowane były świadectwami zdrowego stylu życia realizatorów oraz osób znanych z mediów (znani sportowcy, podróżnicy, dziennikarze, Miss World, kierowca rajdowy i inni),  którzy w swoim życiu kierowali się szacunkiem do drugiego człowieka, bezinteresowną pomocą osobom potrzebującym. Od wielu lat rozwijają  swoje pasje i są szczęśliwymi ludźmi.

            Ważne przesłanie, wynikające z programu jest takie, że każdy człowiek jest „gwiazdą”. Podobnie jak gwiazda ma pięć ramion, tak człowiek składa się z: rozumu, ducha, więzi, ciała i uczuć. Ważne jest, by młody człowiek w swoich wyborach kierował się rozumem. Życie człowieka jest nieustanną podróżą i od nas samych zależy, czy dotrzemy do upragnionego celu, jakim jest szczęście. Można go długo szukać, ale warto, bo jest ono bezcennym darem dla człowieka.

            Życzymy naszej młodzieży – uczniom klasy 7 i 8, by odnaleźli swój skarb – swoje szczęście.