• Nagroda Grand Prix

• 8 grudnia 2022 roku, zespół „Eins, zwei, drei”, czyli grupa uczniów naszej szkoły: Wiktoria Koczyk, Julia Piecha, Oliver Bogdoł, Stanisław Kosmalski, Milena Kulik, Karolina Walczak, Julia Szewczyk i Daniel Knopek, „wyśpiewała” nagrodę GRAND PRIX w XVI Konkursie Kolęd w Języku Niemieckim „Alle Jahre wieder” organizowanym przez ZSP Nr 12 w Gliwicach. Uczniowie przygotowani do konkursu przez panią Małgorzatę Powrósło i Barbarę Walczak, zagrali na instrumentach dętych i zaśpiewali mix kolęd „Leise rieselt der Schnee” i „Stille Nacht”. Bardzo się cieszymy z takiego wyróżnienia, a zaangażowanym - gratulujemy sukcesu!

• Ciekawy Śląsk

• Śląsk jest naprawdę ciekawy. Tylu interesujących miejsc uczniowie kl. IV i V nie spodziewali się zobaczyć, ruszając 25 listopada na wycieczkę do Radzionkowa i Zabrza.

Muzeum Chleba to wyjątkowe miejsce,  przede wszystkim przypomniano tu dzieciom, jak wielkim dobrem jest chleb. Była mowa o szacunku, jakim go dawniej otaczano i o tym, jak wiele pracy trzeba włożyć, by znalazł się na stole. Uczniowie zobaczyli również, jak dawniej wyglądało życie naszych przodków   w domu i szkole. W Zabrzu zwiedziliśmy sztolnię Luiza. Ciekawe opowiadania przewodnika o pracy w kopalni i historii miasta zadziwiło. Aż trudno uwierzyć, że w pobliskim mieście jest tyle atrakcji.

BG

• Poznajemy Polskę

• W ramach przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę” pozyskano 5000 zł dofinansowania na wycieczkę szkolną dla uczniów klas 6 i 7. Uczniowie w/w klas wraz z wychowawcami odwiedzili 2 grudnia br. Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie oraz Zespół zabytkowych kopalni węgla kamiennego w Zabrzu. W Radzionkowie uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej obejmującej: poznanie historii wypieku chleba wraz z warsztatami formowania plecionek, ich wypiekiem i konsumpcją oraz w lekcji w dawnej klasie szkolnej. Poznano też, tradycje Śląska oraz ciekawe przedmioty codziennego użytku stosowane w dawnych czasach. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do Kopalni Guido gdzie z tutejszym przewodnikiem wybrali się w Podziemny Spacer Górniczy. Grupa zjechała 320 m w dół i wyruszyła w swoją podziemną wędrówkę. Poznano zagrożenia czyhające na górników pracujących pod ziemią oraz rozwój techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Ostatnim punktem wycieczki była Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Tutaj klasy podzielone na dwie grupy udały się w wędrówkę po kopalni podczas której wsłuchiwały się w opowieści przewodników. Końcowe 1100 metrów w kopalni to podziemny spływ łodziami budzący wiele pozytywnych emocji. W trakcie przepływu łodziami pod samym centrum 170-tysięcznego miasta, spotkać można legendarnego dla Górnego Śląska Skarbnika lub Utopka. Była to niesamowita przygoda zwiedzić tyle zabytkowych i atrakcyjnych miejsc Górnego Śląska w jeden dzień!