• Wycieczka do Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu

          • 9 września 2019 roku  uczniowie klas V, VI, VII i VIII odwiedzili Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu. Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu „Świat wokół nas – rozwijamy uzdolnienia naszych uczniów”.

            Na początku przeszliśmy do ogrodu, w którym wysłuchaliśmy czym zajmuje się Pan prof. dr hab. Piotr Skubała. Profesor, będący także ekologiem, przeprowadził z nami pogadankę na temat: czy jest dla Ciebie Ziemia? Następnie zaprosił nas wszystkich do namiotu, gdzie przeprowadził konkursy sprawdzające naszą wiedzę na temat zwierząt. Najlepsi zostali obdarowani nagrodami. Całość wycieczki uznajemy za bardzo udaną.

          • Nowy rok szkolny 2019/2020

          • 2 września br. zainaugurowaliśmy w naszej szkole nowy rok szkolny. Po mszy św. w kościele parafialnym, odbyła się uroczysta akademia z tej okazji. Uczniowie poznali swoich wychowawców oraz nowych nauczycieli. Podczas tego spotkania do grona naszej społeczności szkolnej dołączyło 18 uczniów klasy pierwszej, którzy już tradycyjnie otrzymali rogi obfitości, czyli popularne „tyty”.

          • Zakończenie roku w zerówce

          • 19. czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku przedszkolnego.

            Dzieci 5-cio – 6-cio letnie w swoim przedstawieniu pt.: „Morskie opowieści” wspominały przedszkolne lata a także uczciły Dzień Mamy i Taty. Po przedstawieniu nastąpił czas wręczenia dyplomów i upominków absolwentom.

            Uroczystość zakończyła się piknikiem rodzinnym przygotowanym przez Mamy przedszkolaków.

            Wszystkim przedszkolakom i ich rodzinom życzymy UDANYCH WAKACJI  a absolwentom POWODZENIA W SZKOLE!

          • Piknik klasy szóstej…

          • 12 czerwca wybraliśmy się na klasowy piknik do Olivera, który mieszka w przysiółku należącym do Kotulina – Skałach. Poznaliśmy historię tego miejsca. Nasz kolega oprowadził nas, pokazując różne ciekawe miejsca. Pani Kempa pokazała nam ogromną studnię, z której kiedyś korzystali mieszkańcy tego folwarku, ale też pojono bydło. Woda znajduje się w niej do dziś. Niestety nie zachował się Wieloch, czyli piec chlebowy, w którym wypiekano chleb. Po wycieczce przyszedł czas na zabawę, poczęstunek i relaks. Wszyscy uczniowie wraz z wychowawczynią dziękują p. Ilonie i p. Ewie za serdeczne przyjęcie!

          • Wycieczka klas 4, 5 i 6

          • W miniony piątek, 7 czerwca br., klasy czwarta, piąta i szósta wybrały się na wycieczkę do pobliskich Tarnowskich Gór. Naszym pierwszym celem była Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana od 2017 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od multimedialnej lekcji historii w Muzeum Górnictwa. Dzięki nowoczesnej technologii mogliśmy zobaczyć jak kiedyś wydobywano kruszce srebra, ołowiu i cynku. Zobaczyliśmy też dawne narzędzia górnicze, lampy używane pod ziemią oraz kubły do transportu urobku. Następnie wszyscy uczestnicy pobrali kaski i zjechali pod ziemię windą górniczą poprzez szyb Anioł. Tam w czasie wędrówki zobaczyliśmy wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory, a część trasy pokonaliśmy łódkami. Po zwiedzeniu kopalni wstąpiliśmy do sąsiadującego skansenu maszyn parowych.
            Ostatnim punktem naszej wycieczki była Sztolnia Czarnego Pstrąga, czyli 600-metrowy fragment najdłuższej w rejonie Tarnowskich Gór sztolni odwadniającej, należącej do założonej w 1784 roku królewskiej kopalni rudy ołowiowo-srebrowej „Fryderyk”. Ta podziemna podróż łodziami, która rozpoczęła się w szybie SYLWESTER, a zakończyła w szybie EWA, dostarczyła wszystkim uczestnikom niesamowitych wrażeń. Niektórzy musieli walczyć ze swoimi wewnętrznymi słabościami, ale dali radę.
             

          • Wycieczka przedszkolaków

          • 6.06.2019 wszystkie przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do  Gospodarstwa Agroturystycznego GIRPROL w  Staniszczach Małych.

            Na miejscu przedszkolaki podzielone na dwie grupy wzięły udział w warsztatach ekologicznych. Starszaki rozpoczęły od poznania sposobu tworzenia farb ekologicznych i malowania obrazów tymi farbami. Później wypili pyszną ziołową herbatę, którą sami skomponowali z zasuszonych ziół.

            W tym samym czasie grupa maluchów bawiła się w Lasku Krasnoludków, poznając stare zabawy podwórkowe. W pokazowej pasiece poznała pracę pszczelarza i dowiedziała się jak powstaje miód. Ostatnim punktem była pogadanka na temat mleka i produktów mlecznych. Dzieci miał okazję również wydoić krowę. Po 2 godzinach nastąpiła zmiana.

            Kiedy obie grupy miały za sobą warsztaty ekologiczne dzieci miały czas na zabawę na placu zabaw oraz posiłek.

            Pogoda dopisała, wszyscy zadowoleni ale trochę zmęczeni wrócili do domu z nowymi doświadczeniami i wspomnieniami.

          • Śpiewające Przedszkolaki

          • Dnia 22.05.2019 na toszeckim Zamku odbył się jubileuszowy X Festiwal Piosenki Przedszkolnej. Tegoroczne hasło Festiwalu brzmiało „Ekologia  w piosence”. Festiwal organizowany  jest przez Publiczne Przedszkole w Toszku.

            Nasze przedszkole reprezentował solista Oliver Bogdoł (przygotowany przez p. M.Mękal) i zespół „Zielone nutki”  w składzie Kornelia Inglot, Nikola Sykosz, Wiktoria Zawisza, Mateusz Opic oraz Marco Brommer(przygotowany przez p. A.Łucja).

            Festiwal zakończył się sukcesem Olivera, który w kategorii solista zajął I miejsce.

            Gratulujemy przedszkolakom udanych występów i życzymy kolejnych sukcesów!

            Wykorzystano zdjęcie zamieszczone na stronie organizatorów

          • Weekend na sportowo

          • W piątek 10 maja i niedzielę 12 maja, uczniowie naszej szkoły brali udział w imprezach biegowych w Żyrowej i Pyskowicach. Oba wydarzenia wzbudziły wiele emocji i pozytywnych wrażeń. Wielu uczniom SP Kotulin udało się uzyskać miejsca na podium. Nie straszna była pogoda w niedzielne popołudnie. Uczniowie dzielnie walczyli o najwyższe miejsca. Wszystkim należą się wielkie brawa za udział w zawodach.

            Żyrowa:

            Miejsce 1 : Dominik Pallus, Antonina Powrósło, Nikola Grabowska,

            Miejsce 2 : Nikodem Jaksik, Dorota Kocem,

            Miejsce 3 : Nicole Szyndzielorz, Szymon Grochla, Kacper Szufla.

            Pyskowice:

            Miejsce 1 : Dominik Pallus

            Miejsce 2 : Edyta Krupa,

            Miejsca 3 : Nikodem Jaksik, Szymon Grochla, Marek Holewa

          • Przedstawienie „ Balladyna” Juliusza Słowackiego w naszej szkole

          • 8 maja 2019 r. do naszej szkoły kolejny raz przybyli aktorzy Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku. Tym razem przedstawili sztukę Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Przedstawienie obejrzeli uczniowie klas IV - VIII. Aktorzy w niezwykle interesujący sposób pokazali historię głównej bohaterki, która świadomie wybiera drogę zła. Dumna, wyniosła, nie kocha nikogo oprócz siebie samej. Jedynym pragnieniem Balladyny jest żądza władzy. Pozbywa się wszystkich, którzy przeszkadzają jej osiągnąć bogactwo i władzę. Jednak i ją dosięga kara. Atmosferę przedstawienia budowały: trafnie dobrana muzyka, kostiumy aktorów, rekwizyty i dekoracje. Zdarzenia, które obejrzały dzieci są potwierdzeniem prawd ludowej moralności – za dobro czeka nas nagroda, za popełnione zło – kara. Spektakl okazał się dla uczniów doskonałą lekcją i niesamowitym przeżyciem skłaniającym do refleksji nad własnym życiem i otaczającą rzeczywistością. Przedstawienie zostało nagrodzone dużymi brawami. Organizatorką spotkania była p. Beata Grochla.

          • GRAND PRIX Gminnych Prezentacji Artystycznych 2019

          • W tym roku na Gminnych Prezentacjach Artystycznych reprezentowały nas dwie solistki: Emilia Pallus i Agata Szewczyk, które zaprezentowały się wspaniale. Cieszymy się bardzo, że statuetka GRAND PRIX ponownie trafiła do naszej szkoły, a to za sprawą Agaty!

            Drugiego dnia odbyły się prezentacje w kategorii „taniec”. Tu też nasze uczennice: Kamila Krzysztyniak i Kaja Mirkowska zdobyły II miejsce.

            Gratulujemy naszym uczniom wspaniałych występów!

            Wykorzystano zdjęcia zamieszczone na stronie organizatorów

          • SKS onTour

          • We wtorek 14 maja br. uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć we wspaniałym wydarzeniu w Kędzierzynie – Kożlu. SKS onTour to wspólne poznawanie i pokonywanie wielu dyscyplin których nie uprawia się codziennie na zajęciach W-F.  Wychowankowie SP Kotulin mieli do pokonania 10 stanowisk na których mogli się sprawdzić m.in. w jeździe na deskorolce, próbie szybkości reakcji, speed ball, zwisie na drążku, skok w dal, próba ścisku, biegu wahadłowym, sprawdzeniu mobilności, badaniu prawidłowej postawy ciała. Całemu wydarzeniu towarzyszyła niesamowita energia. Uczniowie wzbogacili się w nowe doświadczenia, otrzymali koszulki , drobne upominki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

          • Tytuł LAUREATA w konkursie międzynarodowym

          • Jest nam niezmiernie, że praca naszych uczniów znalazła uznanie zagranicą, a dzięki temu nasi uczniowie zdobyli tytuł laureata w Międzynarodowym Konkursie „Begegnung mit Osteuropa - Spotkanie z Europą Wschodnią”, organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Kultury kraju związkowego Nordrhein – Wesfallen.

            Motto tegorocznego konkursu brzmiało: "Europa – Zukunft braucht Geschichte! – Europa – przyszłość potrzebuje historii". Spośród wielu propozycji projektów, wystartowaliśmy w kategorii: „Musikwerkstatt - Warsztat Muzyczny" w podkategorii „Sound of Heimat!”. Uczniowie przedstawili swój dorobek muzyczny i zaprezentowali swoje umiejętności nie tylko wokalne, ale również dziennikarskie i aktorskie.  Z naszej pracy przygotowaliśmy nagranie filmowe i dziś cieszymy się zdobyciem  tytułu laureata dla grupy uczniów: Agata Szewczyk, Agata Powrósło, Aleksandra Pieruch, Szymon Jarzyński, Kinga Krupa, Emilia Pallus, Karolina Walczak i Julia Szewczyk pod opieką pań: Barbary Walczak i Małgorzaty Powrósło.

            Organizatorem tego konkursu, którym są: Premier kraju związkowego Nadrenii Północnej - Westfalii  i Ministerstwo Szkolnictwa i Dalszego Kształcenia z siedzibą rządu w Münster .

            Projekty przygotowywane są w języku niemieckim, dlatego wymagają intensywnych ćwiczeń. Pozwalają też wykazać się uczniom kreatywnością i swoimi talentami muzycznymi i aktorskimi, a przy okazji wygrać ciekawe nagrody.

            Wspaniałą wiadomość - pismo informujące nas o nagrodzeniu naszej pracy konkursowej i znalezieniu się w gronie zwycięzców otrzymaliśmy niedawno, a teraz z niecierpliwością czekamy na dyplomy i nagrodę, które mają nadejść krótko przed wakacjami.

            Wszystkim zaangażowanym gratulujemy !

          • III Bieg im. Marka Pawłowskiego

          • Tegoroczny, już III Bieg im. Marka Pawłowskiego odbył się 27 kwietnia 2019 roku w Kotulinie wraz z corocznie mu towarzyszącą imprezą – Dniem Rodziny „BIEG PO ZDROWIE”. Podobnie jak w ubiegłych latach dzieci biegały na wyznaczonych trasach,  przyznanych im zgodnie z wiekiem. Najpierw wyruszyli na trasę najmłodsi. Później ścigali się uczniowie, a zakończyli bieg dorośli na dystansie 5 km. O ich pomiar czasu zadbała Firma „Zmierzymy Czas.pl” z Opola, a dla biuro zawodów poprowadzili nauczyciele. Pogoda w tym roku była kapryśna, ale pomimo tego po biegu można było skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni i animacji dla dzieci oraz zjeść kiełbaski z grilla. Wszyscy biegacze zostali nagrodzeni medalami, a dla zwycięzców były dodatkowe nagrody. Na zakończenie wszyscy biegacze wzięli udział w loterii.
            O bezpieczeństwo dbała policja, ratownicy medyczni i przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej. Zorganizowanie tej imprezy było możliwe dzięki licznym sponsorom, którym należą się szczególne podziękowania.
            Organizatorzy, czyli Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Kotulinie wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu tej imprezy, upamiętniającej sylwetkę nauczyciela Marka Pawłowskiego, składają serdeczne podziękowania. Do zobaczenia za rok.

            Fotorelacja już wkrótce w naszym albumie fotograficznym, a już teraz można obejrzeć zdjęcia wykonane przez Zmierzymy Czas.pl klikając w poniższy link.

            Wyniki biegu również dostępne pod poniższym linkiem.

          • Informacja

          • Sprawozdanie finansowe dotyczące bilansu, rachunku zysków i strat, oraz zestawienie zmian w funduszach  i informacje dodatkowe na temat finansów Szkoły Podstawowej w Kotulinie za 2018 rok, jest dostępne na www.toszek.pl BIP w zakładce Władze i struktura, Jednostki organizacyjne gminy, sprawozdania finansowe jednostek  gminnych za 2018 r.

          • III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady

          • Już po raz trzeci w Polsce zorganizowano  Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady. Jest to akcja pod patronatem polskiej pisarki Małgorzaty Musierowicz promująca czytelnictwo wśród dzieci i  młodzieży.

            Pod koniec marca 2019 roku  nasza szkoła wzięła udział w Jeżycjadzie i zdobyła wyróżnienie.

            Na podstawie przeczytanej książki p.t. „Opium w rosole” w klasie VI przeprowadzono warsztaty. Uczniowie podzieleni na grupy odegrali wybrane scenki z książki. Jedni wcielili się w rodzinę Lewandowskich, do których zawitała Genusia na obiadek, inni odegrali scenkę w sklepie, gdzie na półkach stały tylko ocet i sól, a ponieważ rzucili papier toaletowy, więc szybko utworzyła się kolejka. Jedna z dziewczynek wcieliła się w Kreskę i przy maszynie do szycia próbowała uszyć coś ciekawego.  

            W części plastycznej warsztatów powstały prace przedstawiające głównych bohaterów: Janinę, Maćka i Genowefę, które wyeksponowano w bibliotece szkolnej. Następnie poszczególnym grupom nauczycielka przydzieliła fragmenty tekstu do przeczytania z podziałem na role. Uczniowie zaprezentowali przygotowane fragmenty koleżankom i kolegom z klas I – III w szkolnej bibliotece.

            W klasie IV i V zostały zorganizowane warsztaty plastyczne. Uczniowie słuchając fragm. z książki „Opium w rosole” tworzyli prace np. „Spotkanie w operze”, „Osiedle Norwida” oraz portretowali głównych bohaterów.

            Podczas podsumowania akcji pani Krysia sekretarka naszej szkoły odczytała fragm. wybranej lektury i w szkolnej bibliotece zakończyliśmy III edycję Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady M. Musierowicz.

                                                                                             Organizatorki: pani Marzena Powrósło i pani Beata Grochla

             

          • Udział w konkursie „Kroszonki 2019”

          • Jak co roku o tej samej porze, nasi uczniowie zajmują się przygotowaniem wielkanocnych jajek, aby móc wziąć udział w corocznym konkursie na zdobione pisanki i kraszanki. W tym roku bardzo liczna grupa naszych uczniów złożyła swoje prace. Ponad 80 uczestników i 5 grup przedszkolaków gminy Toszek wzięło udział w tym konkursie. 12 kwietnia br. w Czytelni Zamkowej Centrum Kultury „Zamek w Toszku” odbyło się uroczyste wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej „Kroszonki 2019”. Jury nagrodziło 14 autorów kroszonek w czterech kategoriach.
            Z naszej szkoły w kategorii szkoła podstawowa – klasy III-VI:
            I miejsce zajęła Karolina Walczak, a wyróżnienie trafiło do Agaty Powrósło.

            Gratulujemy nie tylko nagrodzonym dziewczynom, ale wszystkim uczestnikom tego konkursu.